SJÆLDENT UDBUDT UDSIGTSLEJLIGHED I 8TALLET
Man får virkelig det hele med nøglerne hertil: udsigt, natur og byliv. I skal kigge mod Vestamager, lige dér hvor ikonisk arkitektur bliver til vild natur og naturskønne vidder. Der er nemlig sat et "Til Salg”-skilt op ved en helt særlig lejlighed i 8TALLET. Udsigten er et kapitel for sig, og lejligheden er både lys, lækker og fuldkommen kompromisløs.
Det er Bjarke Ingels Group, der står bag det spektakulære byggeri, som faktisk er blevet lidt af en turistattraktion. I skal tilmed bo med den måske bedste beliggenhed i bygningen, helt nede til søen, der munder ud i Kalvebod Fælleds vidtstrakte arealer - og det betyder, I får en udsigt uden lige. Det er roen og det smukke landskab, der hersker herude, og der er samtidig et skønt fællesskab i foreningen. Der er gode fællesfaciliteter som fælleslokale, værksted og byttebørs, og lige nedenunder er der en rigtig hyggelig café. Og hvad siger I til en lille bådtur på søen udenfor? Bådene er forbeholdt foreningens medlemmer, så I kan frit tage på tur på vandet.
Indenfor fordeles de mange kvadratmeter på tre etager. I mødes af rigelige mængder naturligt lys, pæne plankegulve, imponerende loftshøjder og det bedste af det hele: en udsigt, der tager pusten fra de fleste. De mange, brede vinduespartier inviterer vandet og det grønne tæppe helt indenfor, og landskabet følger selvfølgelig med udenfor på jeres skønne, sydvendte terrasse, der forlænger køkkenet ud i det fri.
Apropos køkkenet er det som garderobeskabene snedkerlavet af blendwerk, og herfra kommer stuen, mens stueetagen også byder på entré og gæstetoilet. Der er et værelse på hver af de øverste etager, og badeværelset, der selvfølgelig kommer med separat brus og vaskesøjle, ligger øverst oppe. Vi kan desuden nævne, at der er lavet akustikregulering flere steder, slebet og lakeret gulve og mulighed for hems.
Det er selvfølgelig Kalvebod Fælled, der er den helt store hovedperson med en beliggenhed som denne. Naturcentret er også bare et par minutter væk, ligesom metroen, et hav af hyggelige caféer og spisesteder, én af byens bedste legepladser og meget, meget mere.
Vi glæder os til at møde jer på en fremvisning.
Åbent Hus med tilmelding.
13:50-14:10 søndag 24 august
Robert Jacobsens Vej 88, st.. p1., 2300 København S
Pris: 7.195.000 kr.
| Kontakt Stephan Morales: 30140168
Robert Jacobsens Vej 88, st.. p1., 2300 København S
Boliglån
Få et boliglån på helt ned til 24 timer.