SKOVVILLA MED SJÆL OG CHARME, ISTANDSAT INDRE OG 3,6 HA NATURSKØN GRUND
I Pederstrups grønne inviterer vi jer med til en ejendom, der er som taget ud af et eventyr: Her ligger en charmefyldt villa i træ på en 3,6 ha stor grund, midt i skovens dybe, stille ro. Indenfor går I dog en bolig på 150 m2 i møde, der peger ind i det 21. århundrede med dens flotte stil og stand - velkommen til.
I skal køre gennem Djurslands bølgende landskab med rullende marker og tætte skovbryn for at kunne dreje ned ad den grusvej, der fører til jeres nye ejendom; det er denne slags omgivelser - de åbne og landlige - der bliver jeres hverdag. Den nærmeste by er Pederstrup, halvanden km væk, hvorfra I bl.a. kan tage bus 120 mellem Kolind og Rønde. Kolind finder I omkring syv km væk, og her skal det daglige klares; byen byder på alt fra SuperBrugsen til et apotek, en skole, dagtilbud, fodboldbaner, idrætshal og meget mere. I Kolind kan I tilmed sætte jer på Letbanen og køre til Aarhus C på ingen tid.
Det sarte grønne træhus ligger, som skabt til sine omgivelser, og at I med nøglerne til ejendommen bliver intet mindre end 3,6 ha rigere betyder, at I får rig mulighed for at udforske det smukke landskab, der består af grøn skov, med hyggelige stier og en lille sø. Omkring jeres villa er der en flot have, med stor diversitet og mange frugttræer. Der er anlagt terrasse fra 1. Sal, hvorfra man kan se ud i haven, en overdækket terrasse, samt et orangeri. Desuden inkluderer ejendommen foruden villaen et gæstehus med hems, et brændeskur, et ekstra skur med tilstødende værksted, en overdækket carport, og endnu et stort værksted, som er i forbindelse med boligen.
Hvor villaen udadtil med sin stil og charme peger tilbage i tiden, får I indvendigt et tidssvarende hjem. Her er nemlig istandsat med virkelig flotte, stilbevidste løsninger, bl.a. lyst træ overalt og velvalgt vægmaling, der giver hjemmet karakter. I får 150 m2 at indrette jer på, og det kan være lige perfekt til såvel børnefamilien som det unge eller modne par. Af værelser får I to, men en aflang stue på 1. sal giver jer mulighed for at etablere flere. Dertil kommer et stort badeværelse, et nyrenoveret bryggers, og en rummelig entré.
Huset hjerte er ligeledes det nyrenoverede køkken-alrum, der forbinder hele huset og åbner ud til en hyggelig udestue. Rummets store vinduespartier giver masser af lys, samt følelsen af at boligen går I et med naturen.
Vi glæder os til at møde jer på en fremvisning.
Kringelen 7, 8560 Kolind
Pris: 2.745.000 kr.
| Kontakt Javid Hossaini: 30140702
Boliglån
Få et boliglån på helt ned til 24 timer.