Få en gratis vurdering Book vurdering
Få en gratis vurdering

Sommerhus · Millinge · Sag 1920002484

Strandholmen 53D

5642 Millinge · Faaborg-Midtfyn Kommune

Del bolig
BoligtypeSommerhus
Boligareal99 m²
Grund1.228 m²
Værelser4
Opført/ombygget1980/2001

Om ejendommen

SOLGT! IDYLLISK FRITIDSHUS

Turen går til Millinge, hvor der venter jer et skønt fritidshus i grønne og idylliske omgivelser. Huset ligger blot en kort gåtur fra stranden, og matriklen byder på dejlige udearealer såsom en sydvendt fliseterrasse - kom med!
 
Fritidshuset er fra 1980 og står flot samt velholdt på grunden med sin hvide facade. Den hvide facade bliver brudt af sorte elementer, hvilket giver et klassisk udtryk, og selve grunden er 1228 m2 stor. På grunden får I masser af plads til leg og aktivitet på den store, grønne græsplæne, mens afslapningen kan finde sin plads på den solrige, sydvendte fliseterrasse. Hertil får I også et bålsted, udhus samt en overdækket fliseterrasse, så morgenkaffen kan nydes udenfor på trods af regnen.
 
Indendørs folder 99 m2 sig ud på en veldisponeret planløsning, der giver jer gode, hyggelige rum. Størstedelen af husets kvadratmeter går til hjemmets hjerte, nemlig stuen i åben forbindelse med køkkenet. Her får I den helt gode sommerhusstemning med god loftshøjde, landlige blotlagte bjælker, masser af sollys fra de store vinduespartier og en dejlig varme fra stuens nyere brændeovn. Derudover er der også god plads til både spise- og sofaarrangementet, så hele familien kan samles. Køkkenet er udstyret med integrerede hvidevarer og supplerer også med sommerhushyggen med sine flotte, grønne skabsfronter. Herudover fordeler kvadratmeterne sig på et badeværelse med gulvvarme, tre værelser samt et rum med bryggersfaciliteter. Hertil supplerer annekset også med ekstra sovepladser til de overnattende gæster. Huset er udover brændeovn opvarmet med wifistyret varmepumpe.
 
Fritidshuset ligger i et roligt sommerhusområde, hvor der kun er en spadseretur til den børnevenlige strand. Her kan I snuppe en tur i bølgen blå, sætte kajakken i vandet eller slappe af i solen. Området byder også på gode skovområder, hvor de lange gåture såvel som de lange vandreture kan finde sin plads. Hvis I savner lidt byliv på en lun sommerdag, kan I hoppe bag rattet og være i Faaborg på ni minutter. Faaborg byder på alt fra indkøb til hyggelige caféer og restauranter såvel som historiske og kulturelle oplevelser.

Overvejer du at sælge en lignende bolig?

Det starter med en uforpligtende snak om din bolig. Book din lokale BRIKK-mægler og kom trygt videre.

Få en gratis vurdering