Få en gratis vurdering Book vurdering
Få en gratis vurdering

Villa · Skive · Sag 1920005278

Ahornvænget 51

7800 Skive

Del bolig
BoligtypeVilla
Boligareal150 m²
Grund820 m²
Værelser5
Opført1969
EnergimærkeC

Om ejendommen

SOLGT! VELHOLDT ETPLANSVILLA MED SKØN BAGHAVE TÆT PÅ NATUREN

Bare to kilometer uden for Skive ligger den lille by, Egeris, der omkranses af Karup Å og Skive Enge fra nord og vest. Her præsenteres I for en veldisponeret etplansvilla fra 1969, der har den klassiske 60’er-planløsning med separat sove- og opholdsafsnit, og så pryder det originale fletparket i den store vinkelstue.

I kan tilgå hjemmet via entréen eller gennem det funktionelle bryggers, der ligger side om side. To badeværelser byder sig til, hvoraf det ene er helt nyt fra 2024 med helt nye gulvvarmerør, som giver en jævn fordeling af varmen til forskel fra det oprindelige badeværelse. I samme ende af huset er der fire værelser med fornuftig skabs- og sengeplads. Det tidløse spisekøkken er opført i fine nuancer, og foruden de hårde hvidevarer er der også spisebordsplads. Resten af hjemmets kvadratmeter skal findes i den store vinkelstue med plads til både at etablere spise- og opholdsafsnit, og den charmerende pejs sætter stemningen.

Hvis I synes, det var hyggeligt at gå rundt inden døre, så bare vent til, at I begynder at tage et nærmere kig på den 820 kvadratmeter store grund. Fortil kan I se frem til en vedligeholdelsesnem forhave, en rummelig indkørsel og en garage, hvor bilen kan holde i ly for regnen. Bagtil venter en virkelig dejlig baghave, hvor skuldrene automatisk sænker sig til den autentiske ro, der hersker i området. Den sydvestvendte terrasse sætter scenen for hyggelige stunder med grill og godt selskab, mens fliserne hurtigt overtages af den jævne plæne, der byder op til leg for store og små. Kun 80 meter fra huset, finder man den smukke Karup Å og ådalen med et net af stier, der gør det muligt at vandre og cykle i den brede ådal.
 
Naturen bliver jeres bedste ven, da I nemt kommer ud til veletablerede stisystemer, som tager jer rundt i de grønne nuancer, der ligger parallelt med Karup Å. I nærområdet findes KCS (KulturCenter Skive) som rummer alt fra fantastiske kulturarrangementer til badeland, motion og biograf. Derover finder man fritidsaktiviteter,  børnepasning samt indkøbsmuligheder, alt sammen i kort afstand fra huset. Børnene kan cykle hjemmefra bare fem minutter før skoleklokken ringer, da Ådalskolen ligger i cykelafstand, og I kan både gå, cykle eller køre til Skive, hvor et skønt byliv udfolder sig med flere spisesteder, gode indkøbsmuligheder og flere spændende fritidsaktiviteter. Der er 1,6 kilometer til Skive Station med tog mod Struer og Viborg, og på en halv time i bil kan I, i stedet køre til Viborg.

Vi glæder os til at møde jer på en fremvisning af denne skønne villa, der byder på en god og rolig beliggenhed.

Overvejer du at sælge en lignende bolig?

Det starter med en uforpligtende snak om din bolig. Book din lokale BRIKK-mægler og kom trygt videre.

Få en gratis vurdering